Klauskite gydytojo


 

Klauskite gydytojų Jums rūpimo klausimo. Pateikę klausimą, atsakymą galėsite paskaityti 10 dienų laikotarpyje.


Mano kraujo spaudimas padidėjęs – dažniausiai yra apie 150–160/100–110 mmHg. Geriu vaistų. Norėčiau sužinoti, ar įmanoma hipertenziją išgydyti visam laikui?

Vyrauja nuomonė, kad sėkmingas gydymas būtinai turi baigtis išgijimu. Sergant hipertenzija gydymo sėkmė – kad kraujo spaudimą pavyksta sureguliuoti – sumažinti ir valdyti, t.y. neleisti jam didėti. Šių dienų rekomendacijos – kad kuo daugiau pacientų tikslinis kraujo spaudimas būtų žemesnis negu 140/90 mmHg. Koks tikslinis jūsų kraujo spaudimas, turi nustatyti gydantis gydytojas, ir tai priklauso nuo amžiaus, gretutinių ligų, kt.

Ar dėl aukšto kraujo spaudimo gali skaudėti pakaušį?

Taip, gali. Ir nors paprastai daugeliui žmonių kraujospūdžio padidėjimas nesukelia jokių simptomų, skausmas pakaušio srityje gali reikšti nedaug padidėjusį kraujo spaudimą, būtent ligos vystymosi pradžioje.

Mano širdies susitraukimų dažnis (pulsas) didelis, o kraujo spaudimas žemas. Ką tai galėtų reikšti?

Širdies susitraukimų dažnis gali didėti dėl įvairių priežasčių, pvz., ligų – intensyvios skydliaukės veiklos, nervų sistemos sutrikimų, taip pat išorės veiksnių – susijaudinimo, streso, kt. Taip pat širdies susitraukimų dažnis gali didėti ir būtent dėl to, kad kraujo spaudimas žemas. Nes tokiu atveju širdis atlieka kompensacinę funkciją, t.y. didina susitraukimų dažnį, kad būtų pumpuojama daugiau kraujo smegenų kraujotakai užtikrinti. Jums būtina gydytojo konsultacija.

Rytais dažnai skauda, spaudžia galvą. Drauge sakė, kad tai gali reikšti, kad yra padidėjęs kraujo spaudimas. Ar tai tiesa?

Kraujo spaudimas nėra pastovus, jis kinta paros metu, ir tai lemia daug veiksnių. Tačiau jeigu dieną spaudimas gali didėti ir sveikiems, t.y. nesergantiems hipertenzija, pvz., dėl streso, įtampos, kavos, cigaretės ir t.t., tai ryte sveikų žmonių spaudimas turėtų būti normalus. Taigi jūsų draugė teisi: padidėjęs rytinis kraujo spaudimas apie save gali pranešti skausmu ir reikšti, kad vystosi hipertenzija.

Mano kraujo spaudimas aukštas. Gydytoja pasakė, kad reikia skaičiuoti ir širdies susitraukimų dažnį. Kam?

Šiuolaikiniai kraujospūdžio matavimo aparatai ir parodo kraujo spaudimo dydį, ir apskaičiuoja širdies ritmą (pulsą). Šie du rodikliai vertinami kartu, nes jų žala sveikatai priklauso nuo jų variacijų. Pavyzdžiui, jeigu kraujo spaudimas padidėjęs nedaug, šiek tiek padidėjęs pulsas didelės žalos nepadarys. Tačiau jeigu ir kraujospūdis žemas, ir pulsas retas, žala yra daug didesnė. Efektyviausiai širdis dirba, kai širdies susitraukimo dažnis yra 60 kartų per minutę. Jeigu pulsas dažnas, reikėtų ieškoti to priežasčių. Tai gali būti dėl streso ar įtampos, taip pat dėl širdies ritmo, skydliaukės sutrikimų, kt. Padidėjęs pulsas „pritraukia“ infarktą, insultą.

Mano mamai 76 metai. Ji ne visada klauso gydytojo, dažnai pati nusprendžia, kokių vaistų gerti. Matau, kad jį geria nitroglicerolio. Ar gali būti pavojinga, jeigu žmogus pats be gydytojo paskyrimo vartoja nitroglicerolio?

Tai kraujagysles plečiantis vaistas. Sučiulpus nitroglicerolio, rekomenduojama pagulėti, nes jis gana staigiai išsiplečia kraujagysles – ir širdies, ir galvos smegenų. Kai kurie žmonės gali prarasti sąmonę, nes kraujas suplūsta į apatines galūnes, ir, užuot sau pagelbėję, situaciją pablogina. Ypač jeigu išgeria ne vieną, o kelias tabletes.
12345678910

Projekto partneriai: