Klauskite gydytojo


Girdėjau, kad pavojingiausias didelis rytinis kraujospūdis. Kodėl? Rytinėmis valandomis organizme suaktyvėja tam tikros medžiagos, kurios lemia kraujagyslių spazmų aktyvumą ir didina krešumo riziką. Prie šios rizikos dar pridėję padidėjusį kraujo spaudimą, gausime dar didesnę miokardo infarkto ir insulto riziką. Statistikos duomenimis, daugiausia miokardo infarktų įvyksta būtent ankstyvomis ryto valandomis.
Mano spaudimas nedaug aukštesnis už normą, dažniausiai – 155/95 mmHg. Na, gal stresinėmis situacijomis, kai susijaudinu, padidėja daugiau, bet greitai normalizuojasi, nes nieko bloga nejaučiu. Žmona ragina būtinai gydyti spaudimą ir gąsdina, kad padidėjęs spaudimas gali pakenkti potencijai. Ar tai tiesa? Yra duomenų, kad hipertenzija sergantiems vyrams yra 2,5 karto didesnė erektilinės disfunkcijos rizika. Tai aiškinama tuo, kad kai padidėja spaudimas, pablogėja  kraujo priplūdimas į lytinius organus erekcijos metu, ir tai gali būti viena iš impotencijos priežasčių. Esant padidėjusiam spaudimui, kenčia kraujagyslės, ir pirmiausia pačios smulkiausios, o tokios kaip tik yra varpos kraujagyslės. Pirmiausia pasireiškia erekcijos, o kiek vėliau – širdies sutrikimai. Erekcijai, kaip ir širdžiai, kenkia rūkymas, stresas, riebus maistas, t. y. nesveika gyvensena.
Ar spaudimas didėja vienodai ir jaunesniems, ir vyresniems žmonėms? Jaunesniam žmogui dažniausiai padidėja ir sistolinis (viršutinis), ir diastolinis (apatinis) kraujo spaudimas. Vyresniems, ypač vyresniems nei 65 m. amžiaus žmonėms, dėl sustandėjusių kraujagyslių dažniausia nustatomas  aukštas sistolinis ir žemas diastolinis spaudimas. Tad vyresniam žmogui skirtumas tarp sistolinio ir diastolinio spaudimo būna didesnis.
Antsvorio neturiu, tačiau mažo tankio lipoproteinų (MTL) cholesterolio, kuris laikomas „bloguoju“, kiekis yra 6,8 mmol/l. Ar tai reiškia, kad būtinai sirgsiu arterine hipertenzija? Pagal naujausias rekomendacijas, žmonėms, nesergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis bei cukriniu diabetu, MTL cholesterolio riba yra mažiau kaip 3 mmol/l. Jūs viršijote šią ribą. Tačiau MTL cholesterolis yra tik vienas iš rizikos veiksnių, kurio įtaką hipertenzijai smarkiai didina kiti rizikos veiksniai – rūkymas, piktnaudžiavimas alkoholiu, antsvoris, nejudra, stresas. Juos koreguojant ir laikantis sveikos gyvensenos, kraujospūdžio ligos galima išvengti.
Mano kraujo spaudimas padidėjęs nedaug, dažniausiai būna apie 150/90 mmHg. Įdomu, ar kava jau „reabilituota“, ar jos galima gerti sergant hipertenzija? Saikingas kavos vartojimas nėra draudžiamas ir sergant hipertenzija. Jeigu kavą plikome, saugi dozė – 1 puodelis, jei geriame filtruotą aparatu paruoštą kavą – saugi dozė 2–3 puodeliai (puodelio dydis – espreso kavai skirtas puodelis).
Neseniai buvau pas gydytoją ir labai nustebau, kad mano kraujo spaudimas yra padidėjęs, nes nieko blogo nejaučiau. Žmona nuolat ragina mesti rūkyti ir sako, kad rūkymas kelia spaudimą? Rūkančio žmogaus širdis plaka apie 10–20 dūžių per minutę dažniau. Taigi per metus jai tenka atlikti 5–10 milijonų dūžių daugiau, palyginti su nerūkančio žmogaus širdimi. Kartu rūkymas padidina bendrojo cholesterolio ir sumažina „gerojo“ cholesterolio koncentraciją, padidina kraujo klampumą, pablogina kraujagyslių funkciją. Dėl to padidėja aterosklerozinės plokštelės susiformavimo rizika. Visa tai kartu su įtaka simpatinei nervų sistemai, kurią rūkymas aktyvina, skatina kraujo spaudimo didėjimą.
Esu sportiška, kas antrą dieną lankau sporto klubą. Neseniai sužinojau, kad mano kraujo spaudimas „ribinis“, t. y. 140/90 mmHg. Ar galiu ir toliau tęsti treniruotes? Fizinis aktyvumas nėra draudžiamas sergantiesiems hipertenzija. Tačiau reikia vengti didelių krūvių, nuolat matuoti kraujo spaudimą, stebėti savo būklę. Apie tai, kokie krūviai leistini, rekomenduojama pasitarti su gydytoju.
12345678910111213

Projekto partneriai: