Klauskite gydytojo


Mano širdies susitraukimų dažnis (pulsas) didelis, o kraujo spaudimas žemas. Ką tai galėtų reikšti?

Širdies susitraukimų dažnis gali didėti dėl įvairių priežasčių, pvz., ligų – intensyvios skydliaukės veiklos, nervų sistemos sutrikimų, taip pat išorės veiksnių – susijaudinimo, streso, kt. Taip pat širdies susitraukimų dažnis gali didėti ir būtent dėl to, kad kraujo spaudimas žemas. Nes tokiu atveju širdis atlieka kompensacinę funkciją, t.y. didina susitraukimų dažnį, kad būtų pumpuojama daugiau kraujo smegenų kraujotakai užtikrinti. Jums būtina gydytojo konsultacija.

Rytais dažnai skauda, spaudžia galvą. Drauge sakė, kad tai gali reikšti, kad yra padidėjęs kraujo spaudimas. Ar tai tiesa?

Kraujo spaudimas nėra pastovus, jis kinta paros metu, ir tai lemia daug veiksnių. Tačiau jeigu dieną spaudimas gali didėti ir sveikiems, t.y. nesergantiems hipertenzija, pvz., dėl streso, įtampos, kavos, cigaretės ir t.t., tai ryte sveikų žmonių spaudimas turėtų būti normalus. Taigi jūsų draugė teisi: padidėjęs rytinis kraujo spaudimas apie save gali pranešti skausmu ir reikšti, kad vystosi hipertenzija.

Mano kraujo spaudimas aukštas. Gydytoja pasakė, kad reikia skaičiuoti ir širdies susitraukimų dažnį. Kam?

Šiuolaikiniai kraujospūdžio matavimo aparatai ir parodo kraujo spaudimo dydį, ir apskaičiuoja širdies ritmą (pulsą). Šie du rodikliai vertinami kartu, nes jų žala sveikatai priklauso nuo jų variacijų. Pavyzdžiui, jeigu kraujo spaudimas padidėjęs nedaug, šiek tiek padidėjęs pulsas didelės žalos nepadarys. Tačiau jeigu ir kraujospūdis žemas, ir pulsas retas, žala yra daug didesnė. Efektyviausiai širdis dirba, kai širdies susitraukimo dažnis yra 60 kartų per minutę. Jeigu pulsas dažnas, reikėtų ieškoti to priežasčių. Tai gali būti dėl streso ar įtampos, taip pat dėl širdies ritmo, skydliaukės sutrikimų, kt. Padidėjęs pulsas „pritraukia“ infarktą, insultą.

Mano mamai 76 metai. Ji ne visada klauso gydytojo, dažnai pati nusprendžia, kokių vaistų gerti. Matau, kad jį geria nitroglicerolio. Ar gali būti pavojinga, jeigu žmogus pats be gydytojo paskyrimo vartoja nitroglicerolio?

Tai kraujagysles plečiantis vaistas. Sučiulpus nitroglicerolio, rekomenduojama pagulėti, nes jis gana staigiai išsiplečia kraujagysles – ir širdies, ir galvos smegenų. Kai kurie žmonės gali prarasti sąmonę, nes kraujas suplūsta į apatines galūnes, ir, užuot sau pagelbėję, situaciją pablogina. Ypač jeigu išgeria ne vieną, o kelias tabletes.

Mano cholesterolio kiekis kraujyje yra padidėjęs. Kas dar, be riebaus maisto, didina cholesterolio koncentraciją?

Cholesterolio kiekį didina ne vien riebalai. Paprastieji angliavandeniai (pvz., cukrus) greitai skyla, o jų perteklius paverčiamas riebalais. Įrodyta, kad cukrus didina „blogojo“ mažo tankio lipoproteinų (MTL) cholesterolio ir mažina „gerojo“ didelio tankio lipoproteinų (DTL) cholesterolio kiekį kraujyje. Todėl paprastųjų angliavandenių kiekį maiste turėtume riboti. Reikėtų atkreipti dėmesį ir į maisto paruošimo būdus. Nustatyta, kad itin žalingas yra oksidacinis cholesterolis, t.y. tas, kuris susidaro ilgai kepant įvairius produktus, ypač tuos, kurių sudėtyje yra kiaušinių, sviesto, taip pat ruošiant maistą itin aukštoje temperatūroje.

Nuolat kalbama, kad, sergant hipertenzija ar norint ja nesusirgti, reikia mažiau valgyti druskos. Norėčiau sužinoti, gal yra sveikesnės druskos rūšių, pvz., parduotuvėje galima pamatyti Himalajų, jūros, pilkosios, juodosios, dribsnių pavidalo ir kitokios druskos?

Deja, sveikesnės druskos nėra. Nepaisant įvairovės, visais atvejais druska išlieka druska, ir visų jos rūšių pagrindinės sudedamosios dalys yra natris ir chloras. Todėl nesvarbu, kokios rūšies druskos vartojate, paros norma neturėtų būti didesnė nei 5 g, t. y. nubrauktas arbatinis šaukštelis.

Padidėjusio kraujo spaudimo nejaučiu. Gydytojai sako, kad taip gali būti ir dėl to, kad organizmas priprato prie aukšto kraujospūdžio. Kam tuomet gerti vaistų?

Aukštas kraujo spaudimas yra liga – hipertenzija. Gydyti ją būtina, nes negydant yra pažeidžiamos visos organizmo kraujagyslės, todėl žmogus gali susirgti širdies ar inkstų nepakankamumu, koronarine širdies liga, patirti insultą ar infarktą, gali sutrikti rega, išsivystyti periferinių arterijų liga, kt.
12345678910111213

Projekto partneriai: