Cholesterolio kontrolė

photo-heardVienas svarbiausių aterosklerozės progresavimo veiksnių – kraujo riebalai, arba lipidai, kurių pagrindinis yra cholesterolis. Cholesterolis į kraują patenka dviem keliais: gaminamas kepenyse ir patenka su maistu. Žmogaus organizme yra pagaminama net 80 % cholesterolio, kuris randamas kraujyje, o likę 20% cholesterolio patenka su maistu. Todėl daugeliui žmonių nepavyksta sumažinti cholesterolio kiekio kraujyje laikantis dietos.

Aterosklerozinės plokštelės kraujagyslėje susidarymas

photo-organ

 

Pagal tai, kokio tankio lipoproteinai perneša cholesterol kraujyje, lipidai skirstomi į rūšis:

  • Bendrasis cholesterolis (BCh),
  • MTL (mažo tankio lipoproteinų) cholesterolis (MTL Ch),
  • DTL (didelio tankio lipoproteinų) cholesterolis (DTL Ch),
  • Trigliceridai (TG).

Aterogeniškiausias yra MTL cholesterolis bei trigliceridai. DTL cholesterolis nėra aterogeniškas, priešingai, jis vadinamas „geruoju cholesteroliu“, kadangi pasižymi aterosklerozę stabdančiomis savybėmis.

Visų išvardintų lipidų saikingi kiekiai turi būti sveiko žmogaus kraujyje bei ląstelėse. Organizmui jų reikia kaip statybinės, energetinės medžiagos. Tačiau kai lipidų tampa per daug arba sutrinka jų santykis, progresuoja aterosklerozė.

Labai svarbu, kad kiekvienas žmogus žinotų savo cholesterolio kiekį kraujyje ir, jei jis padidėjęs, būtinai kreiptųsi į gydytoją, kuris jam patartų, kaip gydytis. Vartojant vaistus cholesterolio kiekiui kraujyje mažinti yra stabdomas aterosklerozės vystymasis. Sveiko žmogaus cholesterolio kiekis kraujyje turėtų būti iki 5 mmol/l.

 

Cholesterolio kiekio norma kraujyje, mmol/l

Rizikos faktoriai BCh MTL Ch DTL Ch TG
Sergantys širdies ir kraujagyslių ligomis arba cukriniu diabetu iki 1,8 virš 1,2(vyrams), virš 1,4(moterims) iki 1,7
Nesergantys širdies ir kraujagyslių ligomis ar cukriniu diabetu 5 3 virš 1,2(vyrams), virš 1,4(moterims) iki 1,7

 

*BCh – bendrasis cholesterolis, MTL Ch – mažo tankio lipoproteinų cholestrolis, DTL Ch – didelio tankio lipoproteinų cholesterolis, TG – trigliceridai

Sustabdyti aterosklerozę, apsaugoti nuo širdies infarkto ar insulto padeda cholesterolio kiekį kraujyje mažinantys vaistai. Pagrindinė ir daugiausia įrodymų turinti cholesterolio kiekį mažinančių vaistų klasė yra statinai. Išsamiais moksliniais tyrimais įrodyta, kad statinai stabdo aterosklerozę, apsaugo nuo širdies infarkto, galvos smegenų insulto, pailgina pacientų gyvenimą,atitolina mirtį. Jų vartojant, žymiai rečiau prireikia sudėtingų koronarinių arterijų plėtimo procedūrų (stentavimų) ar apeinamųjų jungčių operacijų (šuntavimų).

Jeigu Jūsų cholesterolio koncentracija kraujyje padidėjusi ir Jums paskirtas statinas, gydymas turi būti ilgalaikis, panašiai kaip ir arterinės hipertenzijos.

Projekto partneriai: