Vyrų ir moterų arterinė hipertenzija: skirtumai ir panašumas

Padidėjusio kraujo spaudimo liga, arba arterinė hipertenzija, diagnozuojama, kai kraujo spaudimas yra didesnis negu 140/90 mmHg ir tokie skaičiai laikosi stabiliai, pvz., porą savaičių. Tai labai dažna liga, kuri išsivysto tiek vyrams, tiek moterims. Kokios priežastys sukelia arterinę hipertenziją vyrams, o kokios – moterims? Ar ši liga skirtingai pasireiškia skirtingų lyčių atstovams?

 

Simptomai palengvina ligos diagnozavimą

Arterinė hipertenzija nėra vienos dienos liga, ji neišsivysto žaibiškai. Šis klastingas procesas, kurio metu žmogus dažniausiai nieko bloga nejaučia ir neįtaria, gali trukti net 15–20 metų. Nejaučiame, kaip sklandžiai dirba sveika širdis. Deja, nejaučiame ir pirmųjų jos sutrikimų, pirmųjų pokyčių kraujagyslėse, padidėjusio kraujospūdžio. Be to, spaudimas didėja palaipsniui, ir žmogaus organizmas prie to prisitaiko. Tad dažniausiai arterinė hipertenzija tampa juntama, kai ji progresuoja, kai sukelia komplikacijas, pvz., inkstų, širdies ar kraujagyslių ligas. Taigi ligos pradžioje hipertenzija paprastai nepasireiškia jokiais simptomais. Tačiau tam tikrais negalavimais žmonės, kurių kraujo spaudimas yra padidėjęs, gali skųstis. Pradžioje šie negalavimai vargina kartkartėmis, vėliau – kasdien.

 

Simptomai, kurie gali byloti apie padidėjusį kraujo spaudimą

Liga gali pasireikšti simptomais, kurie susiję su sutrikusia kraujotaka, t. y. netinkamu įvairių organų ir sistemų aprūpinimu deguonimi, maistinėmis medžiagomis. Taigi pagrindiniai ligos požymiai gali būti šie:

  • galvos skausmas, kuris atsiranda be aiškios priežasties bet kuriuo paros metu. Žmonės skundžiasi, kad galva tarsi suspausta, skausmo vieta – pakaušis, smilkiniai, viršugalvis, sprando sritis. Skausmas stiprėja galvą judinant, net kosint;
  • spengimas, ūžimas ausyse;
  • pulsacija galvoje;
  • veido, akių patinimas rytais;
  • „musytės“, rūkas akyse;
  • kraujavimas iš nosies;
  • regėjimo pablogėjimas, kt.

Vėliau, ligai vystantis, gali pasireikšti ir širdies ritmo sutrikimai, kuriuos žmonės įvardija esą „širdis tabaluojasi, daužosi, jaučia permušimus“ ir pan. Taip pat ir skausmais širdies plote. Žmogus, kuris serga hipertenzija, skundžiasi silpnumu, nedarbingumu, atminties sutrikimais, įtampa, nerimu.

 

Hipertenzijos simptomai ir rizikos veiksniai moterims

Moterims rizika susirgti širdies ligomis labai padidėja po menopauzės, t. y. po 50-ties, nes šiame amžiuje sumažėja moteriškų hormonų estrogenų, anksčiau teikusių apsaugą kraujagyslėms, gamyba. Menopauzės metu dėl estrogenų įtakos sumažėjimo vystosi endotelio disfunkcija, didėja aterosklerozės, arterinės hipertenzijos, kitų širdies ligų progresavimo rizika. Endotelis – plonytė plėvelė, išklojanti širdies, kraujagyslių, limfagyslių vidinį paviršių. Endotelis išskiria medžiagas, reguliuojančias kraujagyslių tonusą ir struktūrą, o jo būklė turi įtakos kraujo spaudimui, širdies ligoms.

Taigi hipertenzija – dar viena moterų problema, kuriai didelę įtaką daro endotelio funkcija. Kita hipertenzijos išsivystymo priežastis moterims – lėtinis simpatinis hiperaktyvumas, lėtinis stresas. Dėl to vystosi kraujagyslių susiaurėjimas, didėja širdies susitraukimo dažnis, ir galiausiai pasireiškia hipertenzija.

Nutukimas didina kraujo spaudimą tiek vyrams, tiek moterims. Tačiau vyresniame amžiuje moterims, be nesveiko gyvenimo būdo, nutukimą skatina ir hormonų pokyčiai – mažėjant moteriškojo hormono estrogeno, gali didėti svoris. Rūkymo ir alkoholio poveikis moters organizmui yra stipresnis negu vyrų. Be to, moterims rūkymas vartojant hormoninių preparatų širdies ligų riziką padidina dvigubai.

 

Vyrų hipertenzijos rizikos veiksniai ir simptomai

Be genetikos ir amžiaus, tiek vyrams, tiek moterims svarbūs hipertenzijos rizikos veiksniai yra rūkymas, antsvoris, nutukimas, gausus sūraus ir riebaus maisto vartojimas, alkoholis, nejudra, nervinė įtampa, naktinis darbas. Tiesa, daugelis šių veiksnių (ypač alkoholis, rūkymas, nejudra, naktinis darbas) yra būdingesni vyrams. Be to, statistika rodo, kad mūsų šalyje ypač nutukę yra vyrai, o pilvo apimtis padidėjusi daugeliui 40-mečių. Tyrimo (2014 m.) duomenys rodo, kad didžiausias kūno masės indeksas tarp Europos vyrų yra Airijos, Kipro, Maltos ir Lietuvos stipriosios lyties atstovų.

Vyrams hipertenzijos simptomai gali būti knarkimas, apnėja (kvėpavimo sustojimas, nutrūkimas 10 sekundžių ir daugiau). Toks ligos pasireiškimas nulemtas to, kad išburksta smegenų kraujagyslės, jos nepakankamai aprūpinamos deguonimi ir kitomis medžiagomis, todėl gali atsirasti ir tokie netipiniai ligai simptomai.

Kitas simptomas, kuris gali pranešti vyrams apie padidėjusį kraujo spaudimą, yra erekcijos disfunkcija. Yra duomenų, kad vyrams, kurie serga hipertenzija, rizika patirti erekcijos sutrikimus padidėja 2,5 karto. Tai aiškinama tuo, kad, esant padidėjusiam kraujo spaudimui, kraujo priplūdimas į lytinius organus erekcijos metu blogėja. Taigi padidėjęs spaudimas gali būti ir erekcijos sutrikimų priežastis.

 

Hipertenzijos išsivystymo ir pasireiškimo skirtumai vyrams ir moterims

  • Amžius: vyrams širdies ligų rizika padidėja sulaukus 45-erių, moterims – 55-erių metų.
  • Moterims didesnę įtaką daro emocijos.
  • Moterys gali skųstis tokiais neįprastais požymiais, kaip neaiškios kilmės silpnumas ar nuovargis; nerimas ar neįprastas nervingumas; nevirškinimo ar pilnumo jausmas; sunkumo ar spaudimas krūtinėje jausmas; diskomfortas / skausmas tarp menčių, kaklo, žandikaulio ar skrandžio srityje.
  • Vyrams simptomai dažnai pasireiškia silpniau negu moterims, o netipiniai požymiai jiems yra jau minėti erekcijos sutrikimai, knarkimas.

 

Šaltiniai: https://progipertoniyu.ru

Projekto partneriai: