Kokie širdies ligų rizikos veiksniai aktualesni moterims?

Širdies ligų rizikos veiksnių yra daugiau kaip 200, tačiau dažniausiai kalbama apie tris svarbiausius – tai rūkymas, padidėjęs kraujo spaudimas ir kraujo riebalų (lipidų) kiekis. Ar šie ir kiti žinomi rizikos veiksniai vienodai žalingi ir vyrams, ir moterims? Kas labiausiai didina širdies ir kraujagyslių ligų riziką moterims?

 

Moterys ir širdies ligos

Moters ir vyro organai turi anatominių skirtumų. Moterų kairiojo širdies skilvelio masė 10 proc. mažesnė negu vyrų, siauresnės ir smulkesnės vainikinės arterijos. Skiriasi gyvenimo būdas, ligų simptomai, socialiniai ypatumai. Be to, skiriasi rizikos veiksnių įtaka moteriai, palyginti su vyrais. Gyvenimo kelyje besikeičiantys hormoniniai pokyčiai skatina tam tikrų specifinių ligų atsiradimą. Pomenopauzės periodu didėja aterosklerozės progresavimo rizika, cukrinio diabeto, arterinės hipertenzijos vystymosi rizika, pradeda varginti sąnarių skausmai, osteoporozė ir kitos ligos.

 

Kokie rizikos veiksniai itin žalingi moterims?

  • Rūkymas

Pasaulinė sveikatos apsaugos organizacija 1987 metais gegužės 31-ąją paskelbė Pasauline nerūkymo diena. Šią dieną visi rūkantieji skatinami bent vieną dieną nerūkyti, o jei pavyks, –visai mesti šį įprotį.

Rūkymas – vienas svarbiausių rizikos veiksnių moterims, kuris sustiprina kitų veiksnių daromą žalą. Moterims, kurios rūko, 1–2 metais anksčiau prasideda menopauzė, palyginti su nerūkančiomis. Rūkančių moterų kraujyje nustatomas mažesnis moteriškų hormonų estrogenų kiekis, o šie hormonai, kaip žinoma, saugo moterų kraujagysles nuo pažeidimų ir kartu nuo koronarinės širdies ligos. Rūkančioms moterims 2–6 kartus dažniau išsivysto ūminiai koronariniai sindromai.

Pavojinga, kai rūkančioji vartoja kontraceptikų. Daug rūkančioms moterims širdies ir kraujagyslių ligų rizika padidėja po menopauzės.

  • Hipertenzija nėštumo metu

Hipertenzija nėštumo metų nustatoma 5–10 proc. moterų. Priežastys, kurios sukelia padidėjusį kraujo spaudimą, būna įvairios. Jeigu moters kraujo spaudimas buvo aukštas iki nėštumo, o ji apie tai nežinojo, didelė tikimybė, kad hipertenzija išliks ir po gimdymo. Yra tyrimų, kurie įrodo hipertenzijos ryšį nėštumo metu su koronarine širdies liga vyresniame amžiuje. Todėl visos moterys, kurių kraujo spaudimas nėštumo metu buvo aukštas, po gimdymo turėtų būti reguliariai tikrinamos.

  • Cukrinis diabetas

Cukrinis diabetas yra daug pavojingesnis moterims. Nustatyta, kad cukriniu diabetu sergančioms moterims koronarinės ligos rizika padidėja 3–7 kartus, vyrams – 2–3. Tai aiškinama tuo, kad cukrinis diabetas smarkiai sustiprina kitų rizikos veiksnių įtaką, pvz., silpnina apsauginį estrogenų poveikį. Nėštumo metu padidėjęs gliukozės kiekis kraujyje taip pat didina riziką po gimdymo susirgti 2 tipo diabetu. Todėl tokioms moterims turėtų būti nuolat tikrinama gliukozės tolerancija. Be to, nustatyta, kad cukrinis diabetas pakartotinio išeminio įvykio riziką moterims padidina du kartus.

  • Padidėjęs kraujo riebalų kiekis

Būklė, kai kraujo lipidų yra per daug ar jų santykis yra sutrikęs, vadinama dislipidemija. Ši būklė itin pavojinga kalbant apie širdies ir kraujagyslių ligas tiek vyrams, tiek moterims. Moterims žalingas „blogojo“ mažo tankio lipoproteinų (MTL) MTL cholesterolio, trigliceridų kiekio padidėjimas, o ypač „gerojo“ didelio tankio lipoproteinų (DTL) cholesterolio kiekio sumažėjimas. Moterų DTL koncentracija kraujyje paprastai yra didesnė nei vyrų. Jo apsauginis poveikis iš dalies lemia ir mažesnį jaunų moterų sergamumą koronarine širdies liga.

Moterims ypač pavojingas derinys – padidėjęs trigliceridų ir sumažėjęs DTL kiekis, nes tai didina koronarinės širdies ligos riziką. Toks derinys nustatomas moterims, kurioms yra pilvinis nutukimas, kurios serga cukriniu diabetu, kurioms diagnozuojamas gliukozės tolerancijos sutrikimas, metabolinis sindromas.

  • Antsvoris ir nutukimas

Ištyrus daugiau kaip 120 tūkst. 30–55 metų moterų, buvo nustatyta, kad koronarinės širdies ligos rizika tris kartus didesnė toms, kurių kūno masės indeksas (KMI) didesnis kaip 29, palyginti su tomis moterimis, kurių KMI mažesnis negu 21. Ligos išsivystymą lemia ir tai, kad nutukusių moterų kraujo spaudimas dažnai būna padidėjęs, jų kraujyje yra dideli lipidų kiekiai, bloga gliukozės tolerancija.

Koronarinės ligos rizika priklauso ir nuo nutukimo tipo. Daug didesnė šios ligos rizika yra moterims, kurioms yra pilvinis, arba „obuolio“ tipo, nutukimas.

  • Kontraceptikai

Kontraceptinių priemonių ir rūkymo „derinys“ itin žalingas vyresnio amžiaus moterims. Nustatyta, kad vaistai gali padidinti MTL cholesterolio, sumažinti DTL cholesterolio koncentraciją, padidinti kraujo spaudimą ir skatinti krešulių susidarymą.

  • Menopauzė

Moterų sergamumas širdies ir kraujagyslių ligomis smarkiai didėja po menopauzės. Kodėl? Tai aiškinama hormono estrogeno kiekio sumažėjimu, dėl ko silpnėja kraujagyslių apsauga. Šį teiginį patvirtina moterų, kurioms ankstyvame amžiuje pašalintos abi kiaušidės, stebėjimai. Nustatyta, kad moterims, kurioms pašalintos kiaušidės ir nepaskirta hormonų terapija, daug anksčiau išsivysto koronarinė širdies liga negu jų bendraamžėms, kurioms kiaušidės nebuvo pašalintos.

 

Kaip nesusirgti?

Reikia anksti nustatyti rizikos veiksnius ir tinkamai juos koreguoti. Taip galima sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką moterims.

 

Šaltiniai: Petrulionienė Ž. Mažinkime širdies ligų riziką.

Projekto partneriai: