Kaip padidėjusį kraujo spaudimą gydyti be vaistų?

Medikai pažymi, kad tik nedidelio laipsnio arterinę hipertenziją galima koreguoti be vaistų. Žinoma, kad kraujo spaudimą galima sumažinti subalansavus dietą, atsisakant žalingų įpročių, vengiant stresų, sportuojant. Kokie yra kiti aukšto kraujospūdžio mažinimo būdai?

Kada tinka nemedikamentinis gydymas?

Daugumai žmonių padidėjęs kraujo spaudimas jokių negalavimų nesukelia, tačiau, nepaisant to, hipertenziją reikia gydyti. Priminsime, kad kraujo spaudimo klasifikuojamas į:

  • Optimalų: <120/<80 mmHg.
  • Normalų: <130/<85 mmHg.
  • Aukštą normalų: 130–139/85–89 mmHg.
  • I laipsnio hipertenziją 140–159/90–99 mmHg.
  • II laipsnio hipertenziją: 160–179/100–109 mmHg.
  • III laipsnio hipertenziją: >180/>110 mmHg.
  • Izoliuotą sistolinę hipertenziją: >140/<90 mmHg (dažnai pasitaiko seniems žmonėms).

Jeigu nustatyta I laipsnio hipertenzija, pakanka tik pakoreguoti gyvenimo būdą. Tokiems žmonėms rekomenduojama atkreipti dėmesį į savo mitybą ir pirmenybę teikti sveikam maistui, kurio glikemijos indeksas mažas, kuris turi mažiau sočiųjų („nesveikų“) riebalų. Apskritai kiekvienas žmogus turėtų žinoti ne tik savo kraujospūdžio, bet ir lipidų (riebalų) kiekį kraujyje. Ypač svarbu žinoti „blogojo“ mažo tankio lipoproteinų (MTL) cholesterolio kiekį kraujyje. Kai jo kiekis padidėja, sutrinka riebalų apykaita, t. y. vystosi dislipidemija, kuri smarkiai didina kitų rizikos veiksnių daromą žalą. Dėl dislipidemijos ypač pavojinga pasidaro hipertenzija, rūkymas, nutukimas.

Gerai žinoma, kad druska didina kraujo spaudimą, todėl jos vartojimą reikėtų riboti. Sergantiesiems hipertenzija druskos rekomenduojama suvalgyti ne daugiau kaip 2,5 g per parą ir žinoti, kad jos yra daugumoje produktų, pvz., duonoje, mėsos gaminiuose, kt. Taip pat, norint reguliuoti kraujo spaudimą, rekomenduojama didinti kalio (60–70 mmol/parą) ir kalcio kiekį maiste. Daugiau valgyti vaisių ir daržovių, atsisakyti žalingų įpročių (rūkymo, alkoholio).

 

Ar galima kraujo spaudimą mažinti akupunktūra?

Vis daugiau žmonių mūsų šalyje nori sustiprinti savo sveikatą ir taip apsisaugoti nuo ligų arba lengviau pasveikti pasinaudodami natūraliąja (papildoma ir alternatyvia) medicina. Tradiciškai ši medicina labai populiari Rytų šalyse – Indijoje, Kinijoje, Tibete ir kt. Pastaruoju metu pastebimas didelis susidomėjimas ja ir išsivysčiusiose Vakarų šalyse.

Akupunktūra – vienas iš alternatyviosios medicinos metodų. Tai gydymas adatomis, kai paveikiami biologiškai aktyvūs taškai. Dėl šio poveikio pastebimas ir vietinis, ir bendras organizmo atsakas į dirgiklį. Šis gydymo metodas minėtas Egipto papirusuose  dar1500 m. p. m. e., plačiai naudojamas Kinijoje. Be to, tai yra kone vienintelis alternatyviosios medicinos gydymo būdas, kuris yra oficialiai pripažintas ir Pasaulinės sveikatos organizacijos. Ar šis metodas gali pasitarnauti mažinant kraujo spaudimą? Pasirodo, kad taip. Mokslininkai atliko tyrimą ir nustatė, kad akupunktūra gali padėti sumažinti kraujo spaudimą lengva ir vidutinio sunkumo hipertenzijos forma sergantiems žmonėms. Dar daugiau, pastebėta, kad, taikant šį metodą, sumažėja insulto ir kitų širdies ligų išsivystymo rizika. Šį tyrimą atliko Kalifornijos Irvino universiteto (JAV) mokslininkai.

Tyrime dalyvavo 65 suaugę pacientai, kurie negėrė jokių vaistų nuo hipertenzijos. 6 savaites pusei tiriamųjų buvo taikoma akupunktūra, duriant adatėlės į tam tikrus rankų ir kojų taškus. Rezultatai parodė, kad šis metodas kraujo spaudimą sumažino daugiau kaip 70 proc. tiriamųjų. Vidutiniškai sistolinis (viršutinis) kraujo spaudimas sumažėjo 6–8 mmHg, diastolinis (apatinis) – 4 mmHg. Taip pat šis metodas teigiamas veikė tam tikras medžiagas, darančias įtaką kraujospūdžiui ir širdies veiklai. Pavyzdžiui, pacientų, kuriems buvo atliekama akupunktūra, kraujyje norepinefrino koncentracija sumažėjo 41 proc., renino – 67 proc., aldosterono – 22 proc. Kuo tai naudinga? Tuo, kad norepinefrinas stipriai sutraukia kraujagysles ir didina kraujospūdį bei cukraus kiekį kraujyje, reninas ir aldosteronas taip pat dalyvauja hipertenzijos procese. Todėl tyrėjai hipertenziją siūlo gydyti ne vien medikamentais, o išbandyti ir alternatyviosios medicinos būdus, ypač jei jų veiksmingumas įrodytas tyrimais.

 

Homeopatija nuo hipertenzijos

Homeopatija – tai gydymo sistema, kurios pagrindinis principas – panašus veikia panašų. Payzdžiui, pjaustydami svogūną, ašarojame, „bėga“ nosis. Homeopatiškai paruoštas svogūnas gydys tokią slogą, kurios metu ir nosis „upeliais teka“, ir akys ašaroja. Homeopatijos principas – gydyti itin mažomis dozėmis. Šis gydymo būdas aktyvina organizmo apsaugines reakcijas, stiprina tuos mechanizmus, kurių reikia norint pasveikti. Taip, kaip teigiama, veikiama ne ligos pasekmė, o jos priežastis. Homeopatiškai paruoštų preparatų yra ir skirtų širdies ir kraujagyslių veikos sutrikimams gydyti, tačiau jų indikacijos pagristos tik homeopatijos principais.

 

Vaistažolės, normalizuojančios kraujo spaudimą

Susidomėjimas fitoterapija – gydymu vaistiniai augalais – auga. Ją žmonės renkasi vėlgi dėl tos pačios priežasties, kaip ir kitus netradicinės medicinos gydymo būdus: nenori vartoti cheminių vaistų. Fitoterapija sėkmingai naudojama pediatrijoje, geriatrijoje. „Visos pievos ir pievelės, visi kalnai ir kalvos yra viena didelė vaistinė“, – sakė dar Paracelsas (šveicarų gydytojas ir filosofas, 1493–1541 m.). Tačiau ir vaistažolės nėra nekaltos, ir jų vartoti reikia tinkamai, nes, padidinus dozę, netinkamai paruošus, jos vietoje naudos gali atnešti žalos.

Tarp augalų, kurie gali mažinti kraujo spaudimą, minima rugiagėlė, meškinis česnakas, vaistinė medetka ir viena populiariausių piktžolių, liaudiškai vadinama „amerikonka“, – smulkiažiedė galinsoga. Tačiau prieš gydantis vaistažolių preparatais patariama pasitarti su gydytoju arba vaistininku.

Medikai įspėja, kad visi netradiciniai gydymo būdai gali būti priimtini tik esant lengvai hipertenzijai, kai pacientas dar nepradėjo vartoti medikamentų. Tačiau jeigu gydytojas paskyrė,  jokiu būdu negalima nutraukti medikamentų vartojimo, jų pakeisti kitais homeopatiniais ar augaliniais preparatais.

 

Šaltiniai: http://www.medicalnewstoday.com/articles/298376.php; http://vaistazoles.eu

 

 

 

Projekto partneriai: