Kaip gerti vaistų, kad jie nepakenktų?

Vaistų daugelis nemėgsta, nes bijo, kad jie, gydydami vieną organą, susargdins kitą. Kita vertus, sergant rimtomis ligomis be jų išsiversti negalime, nes nepasveiksime. Sergantieji lėtinėmis ligomis vaistų turi vartoti nuolat, antraip ligos keliama žala bus labai didėlė ar net grėsminga gyvybei.. Kaip vaistų vartoti tinkamai, kad jų galima žala būtų kuo mažesnė?

 

Pavojingiausia sveikatai yra savigyda

Gydytojai įspėja, visų pirma, labiausiai už viską kenkia savigyda, t.y. kai žmogus pats sau paskiria vaisto dozę ją sumažindamas arba padidindamas, pats nusprendžia, kada vaisto negerti arba geria jų kas antrą dieną ar simptomams paūmėjus, pats pasirenka vaistus, t.y. vienų geria, kitų – ne  ir t.t. Gydymo rėžimo nesilaikymas, netinkamas vaistų vartojimas – pagrindinės priežastys, dėl kurių daugelis lėtinių ligų, tokių kaip arterinė hipertenzija, cukrinis diabetas ar kitos yra valdomos netinkamai.

Susirgus vadinamosiomis lengvesnėmis, pvz., peršalimo, ligomis, dažnas į gydytoją nesikreipia, todėl labai svarbu pasitarti su vaistininku. Reikia žinoti, kad daugelyje peršalimo simptomus mažinančių vaistų, miltelių sudėtyje yra tos pačios veikliosios medžiagos, todėl pirkti skirtingų pavadinimų preparatų ir gerti jų vienų metu yra labai pavojinga, nes galima pavartoti labai didelę, pvz., paracetamolio, dozę.

Labai dažnai žmonės savarankiškai gydo skausmą ir be saiko vartoja nesteroidinių vaistų nuo uždegimo. Tai veiksmingi vaistai, tačiau tik tada, kai tinkamai vartojami. Be gerųjų savybių, šie vaistai gali kenkti skrandžiui, pažeisti jo gleivinę, sukelti netgi kraujavimą iš virškinamojo trakto. Tai ypač aktualu žmonėms, kurie jau serga virškinamojo trakto ligomis.

Daug pavojų kyla žmonėms, kurie vartoja daug vaistų ir dažnai vienu metu geria ne po vieną tabletę. Jiems itin svarbu tai daryti racionaliai, nes vienu metu gerdami vaistų nuo skirtingų ligų, gali nutikti taip, kad tie vaistai neutralizuos vienas kito poveikį arba priešingai stiprins jį, kas irgi gali pakenkti. Kaip, kada ir kokių vaistų gerti turi išsamiai paaiškinti gydytojas.

Kiekvienas vaistas veikia skirtingai, todėl kiekvienas jų turi savo vartojimo ypatumų. Vienų vaistų reikia gerti prieš valgį, kitų – po, trečių – tarp valgymų ir t.t. Visa tai labai svarbu ne tik tam, kad vaistas veiktų kuo veiksmingiau, bet ir tam, kad jis nesukeltų nepageidaujamų poveikių, pvz., virškinamajam traktui.

 

Pagrindinės vaistų vartojimo taisyklės

Dažniausiai vaistai į kraują patenka per skrandį, tad jis, kartu su virškinamąja sistema, dėl netinkamo jų vartojimo ir gali nukentėti pirmiausia. Kokios pagrindinės vaistų vartojimo taisyklės?

  • Svarbiausia taisyklė jau minėta – vaistų reikia gerti taip, kaip nurodė gydytojas. Dozės ir vartojimo laikas nėra išgalvoti dalykai, tai nulemta vaisto veikliųjų medžiagų savybių, jų veikimo mechanizmų, ligos ypatumų. Jeigu perkate nereceptinių vaistų, atidžiai perskaitykite vaisto informacinį lapelį. Nesidrovėkite klausti, visus neaiškumus aptarkite su gydytoju ar vaistininku.
  • Nedidinkite savarankiškai vaisto dozės. Taip pasielgę nei greičiau pasveiksite, nei geriau numalšinsite skausmą. Taip galite tik pakenkti.
  • Jeigu paskirta vaistų gerti prieš valgį, tai reiškia, kad tabletę reikia išgerti mažiausiai 15 min., daugiausia 1 val. iki valgio. Tuščiu skrandžiu vaistų reikia gerti panašiai – maždaug 15-40 min. iki pusryčių.
  • Sąvoka „valgio metu“ reiškia įpusėjus valgymui. Jei gydytojas paskyrė vaistų gerti po valgio, paprastai geriausiai, kai jų gersite praėjus 2 val. po maisto vartojimo. Tačiau vaistus, kurie dirgina skrandžio gleivinę rekomenduojama gerti iš karto po valgio.
  • Vaistai, kurių reikia gerti 2 kartus per dieną numato, kad pertrauka tarp jų vartojimo turėtų būti 12 val. Jei tris kartus per dieną – 8 val.
  • Vaistus visada rekomenduojama gerti tuo pačiu laiku.
  • Nerekomenduojama vaistų ryti sausai, neužgeriant. Tokiu atveju vaistai pradės tirpti dar burnoje, dėl to jie suveiks anksčiau, o kartu gali sudirginti burnos ir virškinamojo trakto gleivinę.
  • Jeigu nenurodyta kitaip, geriausia vaistus užgerti stikline vandens. Paprastai vaistų užgerti kava, arbata, pienu, sultimis nerekomenduojama. Tiesa yra išimčių, pvz., nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo. Juos rekomenduojama užsigerti pienu, nes jis sumažina padidėjusį skrandžio rūgštingumą.
  • Su jokiais vaistai nerekomenduojama vartoti alkoholio: nei stipraus, nei lengvo – vyno ar alaus. Toks derinys padidina vienas kito poveikį ir tai gali sukelti virškinamosios sistemos, kepenų pažeidimus, skrandžio opas.
  • Negalima kramtyti, ardyti kapsulių apvalkalo. Mat veiklioji medžiaga į jį įvelta specialiai, kad vaistas ištirptų ne skrandyje, o žarnyne. Tokie vaistai dažniausiai geriami prieš valgį.

Projekto partneriai: