Ką turėtume žinoti apie arterinę hipertenziją?

Arterinė hipertenzija – liga, apie kurią tikrai visi esame girdėję. Kita vertus, tai liga, kuria sergant nieko neskauda, ir veikiausiai todėl daugelio ji laikoma nerimta liga. Tačiau ligos grėsmė reali. Skaičiuojama, kad Lietuvoje apie 33 proc. gyvybių nusineša būtent arterinės hipertenzijos sukeltos komplikacijos. Šiandien koronaviruso akivaizdoje itin svarbu tinkamai gydyti visas lėtines ligas.

Ką turėtume žinoti ir daryti, kad arterinis kraujo spaudimas išliktų normalus ar grįžtų į normos ribas?

 

Kada diagnozuojama arterinė hipertenzija?

Arterinė hipertenzija, arba padidėjusio kraujospūdžio liga, nustatoma, kai kraujo spaudimas yra nuolat didesnis kaip 140/90 mmHg. Normalus kraujo spaudimas yra <120/< 80 mmHg, aukštas normalus (prehipertenzija) – 120–139/80–89 mmHg. Gydytojas arterinės hipertenzijos ligą diagnozuoja, kai padidėjęs kraujo spaudimas fiksuojamas kelis kartus skirtingomis dienomis dviejų savaičių laikotarpiu. Taigi pirmiausia turėtume apskritai žinoti savo kraujospūdžio rodmenis.

Arterinė hipertenzija būna pirminė ir antrinė. Antrinė hipertenzija – tai kitų sveikatos sutrikimų ir būklių sukelta komplikacija. Pirminė arterinė hipertenzija – įvairių veiksnių organizmui pasekmė, tačiau nėra sukelta kitų ligų ir būklių. Dažniausiai diagnozuojama pirminė hipertenzija.

Ar skirtingiems žmonėms normalus kraujo spaudimas gali būti skirtingas?

Gali, nes visi esame skirtingi. Tačiau jis vis tiek neturėtų viršyti aukščiau minėtų normų. Kraujo spaudimas nėra normalus, jeigu jis yra aukštesnis negu 140/90 mmHg. Jeigu žmogus sako, kad jo normalus kraujo spaudimas yra 160/100 mmHg, nes jam nieko neskauda, tai tikrai nėra normalu. Patologiniai pokyčiai širdyje ir kraujagyslėse jau vystosi, tik žmogus to dar nejaučia. Deja, simptomus pajutus, liga dažniausiai jau būna smarkiai įsibėgėjusi.

 

Ar arterine hipertenzija gali susirgti bet kokio amžiaus žmogus?

Svarbiausi pirminės arterinės hipertenzijos rizikos veiksniai yra genai (30–60 proc.) ir amžius. Framinghamo tyrimo duomenimis, 90 proc. 55–65 m. amžiaus žmonių, kurių kraujo spaudimas yra normalus, sulaukus 80–85 m. amžiaus jis bus padidėjęs.

Iš tiesų, hipertenzijos problema vyresniame amžiuje labai svarbi. Vyresnių žmonių hipertenzijai būdinga, kad didėja sistolinis (viršutinis) ir pulsinis (skirtumas tarp sistolinio ir diastolinio (apatinio)) kraujo spaudimas, o diastolinis spaudimas didėja lėčiau arba visiškai nedidėja.

Amžius yra svarbus rizikos veiksnys, kurio koreguoti negalime. Tačiau veiksmingai galime koreguoti kitus hipertenzijos rizikos veiksnius – fizinį aktyvumą, svorį ir mitybą, žalingus įpročius. Koreguojant juos ir vyresniame amžiuje kraujo spaudimas gali būti normalus ir galima išvengti hipertenzijos komplikacijų – koronarinės širdies ligos, insulto, infarkto, inkstų ligų, kt.

Nors amžius ir yra rizikos veiksnys, visiškai nereiškia, kad jauniems žmonėms hipertenzija nėra aktuali liga ir kraujo spaudimo jiems nereikia nei matuoti, nei žinoti. Veikiant žalingiems veiksniams, ir jauname amžiuje gali išsivystyti hipertenzija. Todėl medikai rekomenduoja matuoti kraujo spaudimą ir vaikams. Jau 2–15 m. amžiuje gali būti matomi pradiniai arterijų aterosklerozės vystymosi požymiai. Aterosklerozės paplitimas vaikystėje susijęs su tais pačiais rizikos veiksniais, kurie veikia ir suaugusiuosius.

Taigi hipertenzija gali pasireikšti ir vaikystėje, ir paauglystėje. Įvairių šaltinių duomenimis, hipertenzijos tarp vaikų ir paauglių paplitimas yra 0,8–5 proc. Vaikų ir paauglių hipertenzija taip pat gali būti pirminė ir antrinė. Praktika rodo, kad vaikams dažniau nustatoma antrinė hipertenzija, o paaugliams – pirminė. Yra neginčijamas ryšys tarp vaikystės, paauglystės ir brandaus amžiaus kraujospūdžio: hipertenzija sergantiems vaikams suaugus kraujo spaudimas taip pat dažniausiai būna padidėjęs.

Hipertenzija diagnozuota 40-mečiui: kas laukia ligos negydant?

Jeigu hipertenzija nebus gydoma, o kartu bus ir kitų rizikos veiksnių – žmogus nesportuos, valgys daug ir riebiai, rūkys ir piktnaudžiaus alkoholiu, ligos vystymosi scenarijus gali būti labai liūdnas. Aukštas kraujo spaudimas žaloja ne tik širdies, bet ir inkstų, smegenų, t.y. viso organizmo kraujotaką. Kai kraujas su dideliu spaudimu patenka į smegenis, gali įplyšti smegenų kraujagyslės, ištikti insultas. Jeigu padidėjusio spaudimo neatlaiko inkstų kraujagyslės, gali išsivystyti inkstų nepakankamumas, jeigu širdies – širdies infarktai, taip pat gali vystytis akių pažeidimai.

 

Kaip išsaugoti kraujo spaudimą optimalų, o kraujagysles sveikas?

Visi suaugusieji be išimties turėtų matuoti kraujo spaudimą bent 2–4 kartus per metus. O svarbiausia – žinoti ir šalinti hipertenzijos rizikos veiksnius. Rekomenduojama:

  • mesti rūkyti;
  • mažinti ir stabilizuoti svorį, ypač jeigu yra nutukimas. Netekus 5 kg, kraujo spaudimas gali sumažėti 4,4/3,6 mmHg;
  • riboti alkoholinių gėrimų vartojimą. Alkoholio ribojimas kraujospūdį gali sumažinti 2–4 mmHg;
  • reguliariai mankštintis (vidutinio ar net didelio intensyvumo aerobiniai pratimai 30–60 min. kasdien). Fizinio aktyvumo didinimas kraujo spaudimą gali sumažinti 4–9 mmHg;
  • mažinti druskos kiekį (ne daugiau kaip 5 g per dieną). Druskos vartojimo mažinimas kraujo spaudimą gali sumažinti 2–8 mmHg;
  • koreguoti mitybą – valgyti daugiau vaisių ir daržovių (bent 400 g daržovių per dieną), mažiau sočiųjų riebalų turinčio maisto, riebių produktų;
  • vengti streso.

 

 

Šaltinis:

https://sam.lrv.lt/lt/naujienos/hipertenzija

 

Projekto partneriai: