Ar galima išvalyti kraujagysles? Specialistų nuomonės

Šiandien labai populiaru valyti, detoksikuoti organizmą. Viena vertus, ši prielaida pagrįsta, nes, valgydami nesveiką maistą, užteršiame savo organizmą. „Žmogus yra tai, ką jis valgo“, – skelbia žinoma sentencija (Liudvigas Fojerbachas). Tačiau yra ir kita nuomonė – kad jokių šlakų, nuo kurių turėtume valyti organizmą, nėra. O kaip dėl kraujagyslių? Galbūt jas galima išvalyti nuo aterosklerozinių plokštelių?

 

Netinkama mityba teršia kraujagysles

Medikai sutaria, kad netinkama mityba, gausus gyvulinių riebalų, lengvai pasisavinamų angliavandenių, druskos, per mažas šviežių daržovių, vaisių, skaidulinių medžiagų, vitaminų, kalio, magnio kiekis žalingas širdžiai ir kraujagyslėms. Kartu su netinkama mityba veikiant kitiems rizikos veiksniams, tokiems kaip rūkymas, nejudra, antsvoris, padidėjęs cholesterolio kiekis, aukštas kraujospūdis, paveldimumas, kraujagyslėse ima formuotis aterosklerozinės plokštelės. Tai ilgas procesas, trunkantis 20–30 metų ir prasidedantis jaunystėje. Aterosklerozinės plokštelės pavojingos, nes gali įtrūkti, įplyšti, o ties įtrūkimo vieta gali susiformuoti trombas, kuris gali visiškai užkimšti kraujagyslės spindį. Būtent tai ir sukelia ūmines ir gyvybei pavojingas ligas – miokardo infarktą ar insultą.

Jei yra maisto, turinčio įtakos formuotis aterosklerozinėms plokštelėms, kurios vėliau gali tapti aukšto kraujo spaudimo ir širdies ligų priežastimi, tai veikiausiai yra ir kitokio maisto, kuris galėtų šį procesą pasukti atgal?

 

Kraujagyslėms sveiki produktai

Žinodami, kas kraujagyslėms kenkia, ir atsisakydami šių produktų, galime pagerinti jų būklę. Taigi kraujagyslėms bus sveika, jeigu atsisakysite riebios mėsos, valgysite kuo mažiau gyvulinės kilmės ir apskritai riebalų, saldumynų, paprastųjų angliavandenių (cukraus), daugiau sudėtinių angliavandenių, tirpiųjų skaidulų. Sudėtiniai angliavandeniai nuo paprastųjų skiriasi tuo, kad ne taip greitai skyla, todėl jų maiste turėtų būti kuo daugiau. Sudėtinių angliavandenių šaltiniai – daržovės, pupelės, juoda duona, javainiai. Ypač vertingos tirpiosios skaidulos, nes jos pasižymi cholesterolio kiekį mažinančiu poveikiu. Tirpiosios skaidulos – vaisių ir daržovių pektinai (jų ypač daug obuoliuose, spanguolėse, serbentuose, agrastuose), gliukanai, kurių gausu avižose ir miežiuose, pupelėse ir sojos produktuose. Jų reikia valgyti kuo daugiau. Per parą su įprastu maistu gaunama tik 15 g tirpiųjų skaidulų, o reikėtų ne mažiau nei 25–30 g. Svarbu nepamiršti ir širdies vitaminų bei mikroelementų – tai kalis, magnis, antioksidaciniai vitaminai C, E, kiti mikroelementai.

 

Ar galima išvalyti kraujagysles?

Įvairių šaltinių duomenimis, kraujagysles galima išvalyti valgant česnako, citrinų, spanguolių, linų sėmenų ir iš šių produktų pagamintų užpilų, nuovirų ir t. t. Internete galima rasti ir kitų natūraliais vadinamų kraujagyslių valymo būdų, kuriems pasigaminti naudojamos vaistažolės, pvz., beržų pumpurai, šlamučiai, jonažolės arba svogūnų lukštai, pušų spygliai, erškėčių vaisiai arba krapų sėklos, smulkintos valerijono šaknys, sulčių terapija ir t.t.

Ar šie būdai iš tiesų išvalo mūsų kraujagysles? Medikų teigimu, šių produktų ir iš jų pagamintų užpilų, antpilų poveikis nėra pagrįstas jokiais moksliniai įrodymais. Todėl prieš nusprendę „valyti“ kraujagysles tokiais liaudiškais būdais, apie tai pasitarkite su gydytoju, nes kai kurie metodai gali jums visiškai netikti. Juk kas tinka vienam žmogui, nebūtinai bus naudinga kitam.

Be to, gydytojai įspėja, kad žmogui, kuris daug metų „augino“ aterosklerozines plokšteles, vien mitybos pakeitimas, apie kurį kalbėjome, dažniausiai nebūna labai veiksmingas. Tokiam pacientui kartu su dieta medikai paskiria ir specialių cholesterolio koncentraciją mažinančių vaistų. Tik kompleksinis gydymas kartu su gyvensenos pakeitimu pagerina kraujagyslių būklę, tačiau visiškai daug metų progresavusio aterosklerozės proceso nesustabdo, tik pristabdo. Mokslo įrodyta, kad, vartojant statinų (cholesterolio koncentraciją mažinančių vaistų), aterosklerozinės plokštelės nedidėja, o kai kuriais atvejais netgi mažėja. Kad visai išnyktų, tokių mokslo duomenų nėra. Juolab aterosklerozinės plokštelės neištirps vien nuo maisto produktų. Taigi kraujagyslių išvalyti neįmanoma. Paprasčiau neleisti joms „užsiteršti“, t. y. neleisti ateroskleroziniam procesui įsibėgėti. Todėl apie sveiką gyvenseną turėtų būti kalbama jau darželyje. Medikai pabrėžia, kad, norint sulaukti garbingo amžiaus ir turėti švarias kraujagysles, reikia sveikai maitintis, atsisakyti žalingų įpročių, būti fiziškai aktyviam, vengti streso.

 

 

Projekto partneriai: