Apie kokius sveikatos sutrikimus įspėja padidėjęs kraujospūdis? Specialistų nuomonės

Arterinę hipertenziją (padidėjusį kraujo spaudimą) – galima vadinti išskirtine liga, nes, viena vertus, apie ją ne iš nuogirdų žino daugelis, ypač vyresnio amžiaus žmonių. Kita vertus, tai viena iš ligų, kurios gydymą žmonės įsivaizduoja išmanantys geriau už pačius medikus. Kas iš tikrųjų vyksta sergančiojo hipertenzija organizme? Apie kokius sveikatos sutrikimus įspėja padidėjęs kraujospūdis?

 

Kas vyksta organizme, kai kraujo spaudimas yra padidėjęs?

Širdis – tarsi siurbliukas, kuris varinėja kraują po visą organizmą. Širdis užtikrina, kad deguonis ir visos būtinos medžiagos krauju būtų atneštos kiekvienai organizmo ląstelei. Arterinis kraujo spaudimas – tai kraujo, esančio arterijoje, slėgis į jos sieneles. Per kiekvieną širdies susitraukimą arterijoms tenka atlaikyti nemažą kraujo spaudimą. Jei spaudimas per mažas, krauju keliaujantis deguonis ir maisto medžiagos nepasiekia visų audinių. Jei per didelis – nukenčia arterijų sienelės, širdis, vidaus organai.

Žmogaus smegenyse yra centrai, kurie reguliuoja kraujospūdį. Pastovų kraujo spaudimą palaiko sudėtingas reguliacijos mechanizmas, kurį sudaro smegenys, nervų sistema, kraujagyslės ir inkstai. Kai šis reguliacinis mechanizmas sutrinka, vystosi hipertenzija. Taigi, anot gydytojos I.Pocienės, aukštas kraujo spaudimas taip pat gali būti susijęs su simpatinės nervų sistemos sutrikimais, kuri reguliuoja širdies susitraukimo dažnį ir jėgą, taip pat su išstumiamo kraujo tūriu, kraujagyslių pasipriešinimo galimybėmis, jų būkle ir elastingumu.

 

Hipertenzijos keliami pavojai

Vienas ir daugelio mitų apie hipertenziją – kad auštas kraujo spaudimas nėra pavojingas, nes jį turi labai daug žmonių ir dėl to nemiršta. Tačiau gydytoja Irena Lazdauskienė kategoriškai su tuo nesutinka, ji neigia šį mitą, nes padidėjęs kraujo spaudimas kaip tik ir yra daugelio mirtinų ligų pranašas: aukštas kraujospūdis gali sukelti miokardo infarktą, insultą, sunkų inkstų ar širdies nepakankamumą ir t.t.

Gydytojai primena, kad aukštas kraujo spaudimas didina širdies raumens apkrovas, dėl to šis raumuo laikui bėgant storėja, o širdies sienelės plonėja, širdis silpsta ir tai sukelia širdies nepakankamumą, kitas širdies ir kraujagyslių ligas. Be to, aukštas kraujospūdis žaloja kraujagyslių sieneles, kurios ilgą laiką turėjo atlaikyti padidėjusį slėgį. Tai lemia, kad kraujagyslių sienelės storėja, jų spindis siaurėja, jos praranda elastingumą, juose formuojasi trombai.

 

Negydomos hipertenzijos komplikacijos

  • Aterosklerozė

 

Aterosklerozė – visiškai žmogui nejuntamai, nepastebimai prasidedanti liga, kuri pasireiškia arterijų standėjimu ir siaurėjimu. Padidėjęs kraujo spaudimas skatina aterosklerozinių plokštelių susidarymą, kas, savo ruožtu, dar labiau siaurina arterijų spindį. Dažniausiai aterosklerozės komplikacija – koronarinė (išeminė) širdies liga, nes širdies raumenį maitinančios arterijos (koronarai) yra jautriausios ateroskleroziniam pažeidimui. Aterosklerozės klasta, kad dažnai liga apie save praneša netikėtai, kai jau įvyksta jos komplikacijos. Skaudžiausia, kad ne visuomet ir medikai gali padėti. Pvz., dažnai liga pasireiškia krūtinės angina, miokardo infarktu, insultu, kojų skausmu, staigia mirtimi.

  • Širdies nepakankamumas

 

Arterinė hipertenzija, kaip jau minėta, skatina išeminės ligos išsivystymą, o kartu su ja greičiau vystosi ir širdies nepakankamumas. Statistikos duomenimis, žmonėms, kurie jauname amžiuje kentėjo dėl padidėjusio kraujo spaudimo, vėliau kenčia ir dėl širdies nepakankamumo.

  • Trombų susidarymas

 

Laiku negydoma hipertenzija sukelia negrįžtamus procesus kraujagyslėse, nukenčia jų vidinis dangalas, dėl ko kraujo riebalai, trombai lengviau prie jų prilimpa. Jeigu jau minėta aterosklerozė vystosi, progresuoja dešimtmečius, o trombas gali susiformuoti per keliolika minučių ir staiga sukelti infarktą ar insultą, kurių pasekmės dažnai būna itin sunkios, įskaitant ir mirtinas. Trombas gali užkimšti ir kojų kraujotaką. Pažeistos kojos judesiai gali sukelti plaučių emboliją, t.y. plaučių arterijos užkimšimą.

  • Aneurizmos

 

Padidėjusio kraujospūdžio ligos pasekme gali tapti kraujagyslės aneurizma. Aneurizma – tai kraujagyslių sienelės išsiplėtimas, kai ji, tarsi balionėlis, išsipučia, nes didelio spaudimo poveikyje pakinta kraujagyslės sienelės struktūra, savybes. Didžiausias aneurizmų pavojus, kad jos gali plyšti. Tada nuo vietos, kurioje įvyko pažeidimas, priklauso ir pasekmės. Pvz., jeigu aneurizma pažeidė galvos smegenų kraujagyslę, ir jį įplyšo, kraujas išsilieja į smegenis, t.y. įvyksta hemoraginis insultas. Gali būti diagnozuota aortos (stambiausios organizmo kraujagyslės) aneurizma. Dažniausiai nustatoma pilvo aortos aneurizmą, tačiau ji gali pažeisti ir kitas aortos sritis, pvz., kojų arterijas, kt. Laiku nediagnozavus aneurizmos, žmogaus gyvybė užgesta labai greitai.

  • Regėjimo sutrikimai, apakimas

 

Sergant hipertenzija pažeidžiamos visos kraujagyslės, visų pirma, smulkiausios, pvz., akių. Todėl tokiems žmonėms didėja akių ligų ar net apakimo rizika. Pvz., žinoma, kad aukštas kraujo spaudimas yra vienas iš glaukomos rizikos veiksnių. Viena dažniausių hipertenzijos komplikacijų – hipertenzinė retinopatija – akių tinklainės pokyčiai, jų skleroziniai pakitimai, kurie pasireiškia regėjimo aštrumo susilpnėjimu, migla akyse ir pan.

  • Inkstų ligos

 

Medikai pabrėžia, kad hipertenzija gali sukelti inkstų patologiją, vadinamąją hipertenzinę nefropatiją, kuri, savo ruožtu, sukelia inkstų nepakankamumą. Daugelyje pasaulio šalių hipertenzinė nefropatija yra antroji pagal dažnumą galutinės inkstų nepakankamumo stadijos priežastis.

Padidėjęs kraujo spaudimas sukelia didesnį krūvį inkstams. Dėl hipertenzijos nukenčia inkstų kraujagyslės, pasireiškia inkstų kamuolėlių funkcijos ir filtracijos sutrikimai, vystosi skleroziniai inkstų jungiamojo audinio pokyčiai. Visa tai lemia inkstų nepakankamumo atsiradimą ir progresavimą.

Medikai pažymi, kad išvardintos negydomos hipertenzijos komplikacijos ir grėsmės, jų nuomone, turėtų paskatinti žmones neužleisti ligos, koreguoti rizikos veiksnius, tinkamai vartoti vaistų, stebėti ir kontroliuoti savo kraujo spaudimą.

 

Projekto partneriai: